Symulacja procesu inwestycyjnego


Przygotowaliśmy dla Państwa prostą symulację procesu inwestycyjnego. Klikając w przycisk „Rozpocznij” przejdą Państwo do kilku prostych pytań, które mają na celu wskazanie Państwu możliwych ścieżek postępowania podczas przeprowadzania procesu inwestycyjnego.

Pytania są przygotowane w taki sposób, aby przybliżyć Państwu aspekty prawno-administracyjne związane z procesem inwestycyjnym. Udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania nie niosą za sobą żadnych skutków prawnych a jedynie mają na celu ułatwienie Państwu ustalenie prawidłowej ścieżki postępowania.

Jeśli mają Państwo pytania związane z niniejszą symulacją lub też sugestie, co możemy w niej zmienić – prosimy o kontakt na: proces_inwestycyjny@il-pib.pl.

Czy złożono raport z pomiarów PEM do organów środowiskowych?
Tak
Dodatkowe informacje

Kwestie dotyczące poziomów PEM opisuje VI Rozdział Poś pt. „Ochrona przed polami elektromagnetycznymi”. oraz dwa rozporządzenia wydane do tego aktu – RMK i RMZ. Każda stacja musi spełniać rygorystycznie poziomy PEM określone w załączniku do RMZ. Wynoszą ona od 4,5 do 10 W/m2 w zależności od używanego zakresu częstotliwości (odpowiednio od 28 do 61 V/m składowej elektrycznej) dla miejsc dostępnych dla ludności rozumianych jako wszelkie miejsca, z wyjątkiem miejsc, do których dostęp ludności jest zabroniony lub niemożliwy bez użycia sprzętu technicznego, ustalane według istniejącego stanu zagospodarowania i zabudowy nieruchomości. Oznacza to, że nie można zakładać, że poziomy PEM mają być dotrzymywane w miejscu istnienia hipotetycznego budynku, który na podstawie aktów miejscowych mógłby w przyszłości powstać w tej lokalizacji. Jest to związane z prawnym mechanizmem, który pozwala reagować w przypadku powstania nowego budynku w okolicy SBTK. Prowadzący instalację urządzenia emitującego PEM (w tym przypadku SBTK), są zobowiązani do wykonania pomiarów poziomów PEM każdorazowo w przypadku zmiany istniejącego stanu zagospodarowania i zabudowy nieruchomości skutkującej zmianami w występowaniu miejsc dostępnych dla ludności w otoczeniu instalacji lub urządzenia - na pisemny wniosek właściciela lub zarządcy nieruchomości, na której nastąpiła ta zmiana (art. 122a ust. 1 pkt 3 Poś).

Sam sposób pomiaru określa RMK i może być dokonywany tylko przez akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji laboratoria, co gwarantuje profesjonalizm i prawidłowe dokonanie czynności zgodnie z RMK. SBTK wprowadzana jest w tryb maksymalnych parametrów pracy w warunkach maksymalnego występującego lub planowanego obciążenia, deklarowane przez prowadzącego tę instalację lub użytkownika tego urządzenia (ust. 8 RMK). W uproszczeniu oznacza to, że SBTK podczas pomiarów musi pracować z maksymalną mocą wykazaną w zgłoszeniu bądź pozwoleniu radiowym do UKE (art. 143 Pt). Wykaz wszystkich zgłoszeń i pozwoleń radiowych SBTK można znaleźć w BIP UKE – jeżeli takie zgłoszenie lub pozwolenie jest w bazie UKE, to SBTK może, ale nie musi działać, natomiast bez takiego wpisu SBTK działać nie może. Spis uaktualniany jest raz w miesiącu.

Metodyka pomiarowa jest szczegółowo i rygorystycznie opisana w RMK i obejmuje takie aspekty, jak m.in.:
  • wilgotność względną powietrza nie wyższą niż 75% (ust. 4 załącznika);
  • stosowanie poprawek pomiarowych uwzględniających maksymalne parametry pracy instalacji (ust. 7 załącznika);
  • uwzględnienie innych instalacji wytwarzających PEM na danym obszarze (ust. 9 załącznika);
  • punkt pomiarowy w odległości nie mniejszej niż 0,3 m od metalowych obiektów mogących zniekształcić otrzymany wynik pomiaru (ust. 11 załącznika);
  • punkty pomiarowe w azymutach anten, czyli w miejscach potencjalnego występowania najwyższych poziomów PEM (ust. 13 załącznika);
  • obowiązkowy pomiar na balkonach i tarasach pod warunkiem poinformowania o planowanych pomiarach z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem i po umożliwieniu dostępu do lokalu, balkonu lub tarasu przez jego dysponenta (ust. 14 załącznika), co zapewnia dotrzymanie poziomów PEM w miejscach dostępnych dla ludności.
Raport z pomiarów użytkownik instalacji (inwestor) składa w ciągu 30 dni od pomiarów do organu ochrony środowiska, którym jest Starosta lub Prezydent Miasta w miastach na prawach powiatu (art. 378 Poś), który to organ niezwłocznie przekazuje raport do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (art. 152 ust. 7a Poś). Organ ochrony środowiska może w ciągu 30 dni zgłosić sprzeciw, nie zgłosić sprzeciwu (art. 152 ust. 4 Poś) lub wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu (art. 152 ust. 4b PoŚ). SBTK można komercyjnie uruchomić tylko w wypadku braku sprzeciwu organu ochrony środowiska.

Dodatkowo, dane z raportu pomiarowego operator musi wprowadzić do SI2PEM – Systemu Informacyjnego o instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne (art. 29i ust. 1 UoWrust). W systemie SI2PEM każdy może w prosty i intuicyjny sposób sprawdzić:
  • wyniki pomiarów wykonanych przez akredytowane laboratoria – w formie punktów pomiarowych na mapie, wraz z m.in. zmierzoną wartością poziomów PEM i datą pomiaru;
  • estymowany poziom PEM w formie rozkładu ciągłego, obliczany na podstawie precyzyjnych danych o konfiguracji SBTK, które operatorzy są zobowiązani do przekazania Prezesowi UKE w procesie sprawozdawczym dwa razy w ciągu roku kalendarzowego (art. 29 ust. 2a pkt 1 UoWrust i tabela II.4 załącznika 1 RMC).
Dzięki SI2PEM każdy może sprawdzić poziom PEM w dowolnym miejscu Polski oraz upewnić się, że spełnione są wymagania zdefiniowane w RMZ.