Symulacja procesu inwestycyjnego


Przygotowaliśmy dla Państwa prostą symulację procesu inwestycyjnego. Klikając w przycisk „Rozpocznij” przejdą Państwo do kilku prostych pytań, które mają na celu wskazanie Państwu możliwych ścieżek postępowania podczas przeprowadzania procesu inwestycyjnego.

Pytania są przygotowane w taki sposób, aby przybliżyć Państwu aspekty prawno-administracyjne związane z procesem inwestycyjnym. Udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania nie niosą za sobą żadnych skutków prawnych a jedynie mają na celu ułatwienie Państwu ustalenie prawidłowej ścieżki postępowania.

Jeśli mają Państwo pytania związane z niniejszą symulacją lub też sugestie, co możemy w niej zmienić – prosimy o kontakt na: proces_inwestycyjny@il-pib.pl.

Czy jest MPZP?
Dodatkowe informacje

MPZP nie może ustanawiać zakazów, a przyjmowane w nim rozwiązania nie mogą uniemożliwiać lokalizowania inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej w rozumieniu przepisów UoGn, jeżeli taka inwestycja jest zgodna z przepisami odrębnymi (art. 46 ust. 1 UoWrust). Nie stosuje się ustaleń planu miejscowego w zakresie ustanowionych zakazów lub przyjętych w nim rozwiązań, jeżeli taka inwestycja jest zgodna z przepisami odrębnymi (art. 46 ust. 1a UoWrust). Oznacza to, że jeżeli w MPZP wprowadzono ograniczenia dotyczące np. braku możliwości lokalizowania stacji bazowych lub określono ich maksymalną wysokość, to takie zapisy z mocy prawa nie są wiążące dla inwestora ani organów wydających decyzje.

Typowa wSBTK ma wysokość od ok. 35 do 60 m. Najczęściej spotykane są dwa typy konstrukcji – w postaci słupa lub wieży kratowej. Jak każdy obiekt budowlany, także wSBTK musi uzyskać szereg pozwoleń, zanim zostanie wybudowana. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy dana działka, na której stanie wSBTK, jest objęta MPZP. Uchwalenie MPZP jest zadaniem własnym gmin (art. 3 ust. 1 UoPzp). MPZP Jest przyjmowany w drodze uchwały Rady Gminy (lub Rady Miasta) oraz publikowany w Dzienniku Urzędowym danego województwa. Uchwały te można znaleźć także na BIP Urzędu Gminy (lub Urzędu Miasta). MPZP można też szukać na stronach rządowego serwisu GEOPORTAL – choć nie wszystkie gminy przekazały dane do tego serwisu. W przypadku problemów ze znalezieniem odpowiedniego dokumentu zalecany jest bezpośredni kontakt z Urzędem Gminy lub Urzędem Miasta. Prawo wglądu do MPZP przysługuje każdemu zainteresowanemu, można również złożyć wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z niego. Konkretny przypadek budowy wSBTK może mieć 3 scenariusze w kontekście MPZP:
  • brak uchwalonego MPZP – wtedy inwestor musi wystąpić z wnioskiem o ULICP (art. 2 pkt 5 UoPzp) do Wójta, Burmistrza lub Prezydenta Miasta (art. 51 ust. 1 pkt 2 UoPzp);
  • uchwalony MPZP – wtedy inwestor analizuje jego zapisy i jeżeli nie ma przeciwwskazań, występuje z wnioskiem o PnB do organu architektoniczno-budowlanego (art. 80 ust. 1 pkt 1 Pb), którym jest Starosta lub Prezydenta Miasta (w miastach działających na prawach powiatu);
  • teren zamknięty (art. 2 pkt 9 Pgk) – wtedy inwestor występuje z wnioskiem o ULICP (art. 51 ust. 1 pkt 3 UoPzp, choć rzadko zdarza się, aby teren zamknięty nie miał MPZP) lub z wnioskiem o PnB do organu architektoniczno-budowlanego (art. 80 ust. 1 pkt 1 Pb), którym jest Wojewoda. Teren zamknięty to najczęściej obszary ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa (np. tereny wojskowe) oraz, co do zasady, obszary kolejowe.